Atkinsonova dieta

Poslední dobou se vyrojilo množství poměrně extrémních diet, které slibují výrazný úbytek váhy za krátkou dobu. Jednou z nich je i tzv. Atkinsonova dieta, vyvinuta americkým lékařem a odborníkem Robertem C. Atkinsem. Přesto se zařadila do kategorie „kontroverzní“ a stále vyvolává množství otázek.

atkinsonova dieta foto
ilustrační foto: pixabay.com – stux, atkinsonova dieta

Vyřadíme sacharidy a půjde to samo

V čem přesně tato dieta spočívá? Z určitého úhlu pohledu jde o zázračně jednoduchou záležitost: z jídelníčku zcela vylučuje sacharidy, které našemu organismu poskytují relativně rychlý a levný zdroj energie. Máme-li jich příliš, tělo je schopno z nich tvořit tuky a ty následně uskladňuje na „horší časy“. Pan Atkins dostal spásný nápad: co by se asi stalo, kdybychom sacharidy vůbec nejedli, respektive jejich konzumaci významně omezili? Jistě už tušíte, zhubneme!

Jídelníček překopejte od základů

Ale to by samozřejmě bylo příliš jednoduché. Stejně jako další drastické diety má i ta Atkinsonova značné množství negativních důsledků. K tomu se dostaneme vzápětí – začneme tím, jaká jsou specifika Atkinsonova jídelníčku. Co se týče sacharidů, neexistují de facto žádné výjimky: čas od času si můžeme dopřát hořkou čokoládu, méně sladké ovoce nebo celozrnné pečivo.

Musíme však zcela zapomenout na veškeré přílohy, bílé pečivo, sladkosti, drtivou většinu ovoce, slazené nápoje a alkohol (výjimečně se odpouští sklenka vína). Moc nám toho tedy nezbývá – v rámci této diety (kterou mimochodem lze dodržovat po dobu několika týdnů až měsíců podle individuální potřeby) jíme zkrátka to, co nám zbývá: maso, uzeniny, vejce, libovolně tučné mléčné výrobky a zeleninu. Znamená to, že svůj jídelníček budete muset překopat od základů, neboť sacharidy jsou nejběžnější potravinou, kterou konzumujeme.

Výsledek diety

Výsledek v podobě shozených 4-5 kg za týden na sebe sice nenechá dlouho čekat, spolu s ním se však poměrně jistě dostaví i některý z „vedlejších účinků“. Dlouhodobá konzumace vyššího množství tuků nesvědčí našim vnitřním orgánům, zejména játrům, slinivce a žlučníku. Nedostatek sacharidů zase způsobuje hlad a únavu, úbytek svalové hmoty a také chuť na sladké.