Ananasová dieta

Ne nadarmo je ananas označován za královské ovoce. Kromě příjemného aroma a vynikající huti se často skloňují i jeho příznivé účinky na metabolismus a mluví se o tom, že pomáhá hubnout. Spálit tuky sice neumí, zato obsahuje jen minimum kalorií (48 kalorií na 100 g) a také hodně vlákniny.

ananasová dieta foto
ilustrační foto: pixabay.com – skeeze, ananasová dieta

3 kg ananasu denně

Všechna tato pozitiva vedla k objevu tzv. ananasové diety, extrémně krátké (drží se po dobu cca 4-7dní) a extrémně jednostranné. Spočívá v konzumaci výhradně ananasu – nejsou dovoleny žádné další potraviny, podmínkou je pitný režim. Za den můžete sníst až tři kilogramy ananasové dužiny nebo vymačkané šťávy. Jediné zpestření jídelníčku, které ananasová dieta akceptuje, je ojedinělá konzumace citrusových plodů. Úbytek váhy je zaručen díky výraznému snížení energetického příjmu. Ananasová dieta s sebou však kvůli tomu přináší i spoustu nevýhod i možných rizik.

Nedostatek živin a jednotvárná chuť

Třebaže spolu s ananasem přijímáme také celou řadu vitamínů a prospěšné vlákniny, našemu organismu budou záhy chybět jiné důležité živiny, které ananas postrádá. Jmenovitě to jsou tuky, bílkoviny, ale i některé sacharidy a také minerální látky. Protože je povoleno jíst ananas víceméně v libovolném množství (3 kilogramy denně odpovídají dužinám ze dvou plodů, což je poměrně mnoho), je možno se najíst kdykoli, kdy pocítíme hlad.

Zároveň však jednotvárná chuť rychle omrzí a je celkem pravděpodobné, že brzy už nebudete chtít ananas ani vidět. Nezanedbatelné riziko spočívá rovněž v možném negativním vlivu velkého množství ovoce na zažívací trakt. Některé osoby jsou zvlášť citlivé na kyselejší plody, mezi něž se řadí i ananas. Hrozí překyselení žaludu a trávicí potíže včetně pálení žáhy.