Desatero zdraví jarní detoxikace organismu

Cítíte, že s vaším tělem není něco v pořádku. Jste malátní, unavení, vaše pokožka má nepříjemný odstín, loupe se anebo naopak více mastí. Chybí vám energie i chuť do života. A aby toho nebylo málo, trápí vás zažívání.

Vážná nemoc? Kdepak! Tělo jen volá po jarní detoxikaci. Jak na ni? Poradíme v následujícím „detoxikačním desateru“.

Rada č. 1: Vyhněte se hladovkám

Mnoho lidí si představuje jarní detox jako nepříjemnou hladovku. To ale v žádném případě není pravda. Hladověním si pouze zpomalíte organismus a naberete nějaké to kilo navíc. Tělo totiž začne všechnu přijatou potravu ukládat ve formě tukových zásob.

Rada č. 2: Zapomeňte na jednostranné diety

Ani jednostranně zaměřené diety nejsou pro jarní detox zrovna dvakrát ideální. Pokud se zaměříte pouze na jeden druh potravin, vašemu tělu budou chybět důležité látky, vitamíny a živiny. Proto je potřeba dbát na vyvážený jídelníček a poměr jednotlivých složek.

Rada č. 3: Vyvarujte se zlozvykům

Během jarní detoxikace byste měli opustit nešvar v podobě konzumace alkoholových a kofeinových nápojů a kouření.

Rada č. 4: Poslouchejte tělo

Pokud vám bude během detoxikace ještě hůř, nemá cenu nic lámat přes koleno. Dejte si pár týdnů pauzu a zkuste to třeba znovu. Je pravděpodobné, že první dny vám bude chybět energie. Zaměřte se proto na pohodové aktivity v podobě saunování, dlouhých procházek anebo masáží.

Rada č. 5: Zvyšte příjem tekutin

Během jarní detoxikace je dodržování dostatečného pitného režimu ještě důležitější než obvykle. Pijte čistou a neslazenou vodu bez bublin, zeleninové anebo ovocné šťávy a smoothies.

Rada č. 6: Zařaďte do jídelníčku sezónní potraviny

Na jaře to jsou zejména ředkvičky, špenát, nejrůznější druhy salátů, kedlubna, květák, řapíkatý celer, pažitka, řeřicha, mrkev s natí, brokolice, hrášek, rajčata, cuketa, kapusta, okurky, chřest nebo jahody.

Rada č. 7: Vsaďte na jarní bylinky

Vyrazte do lesa anebo na louku a natrhejte si košík podbělu či květů pampelišek, z nichž připravíte lahodný salát anebo silný sirup proti nachlazení. Vsaďte i na medvědí česnek a jarní kopřivu, které jsou pro detoxikaci organismu ideálními pomocníky.

Rada č. 8: Zajděte si na masáž

Podpořte detoxikaci organismu pobytem v sauně anebo reflexní či lymfatickou masáží. Uvidíte, že vám bude tělo nesmírně vděčné,

Rada č. 9: Přizvěte si na pomoc antioxidanty

Aby byl detox co nejúčinnější, přizvěte si na pomoc antioxidanty v podobě borůvek, jahod, citrusů, špenátu, zelí, červená řepy, česneku, zeleného čaje anebo máty.

Rada č. 10: Vydržte

Jarní detox organismu by měl u zdravého jedince probíhat v rozmezí tří až deseti dnů. Pokud se dostanete k horní hranici, můžete si gratulovat.