Ketonová dieta

Co je ketonová dieta? Co jsou to ketony? Pro ty, kteří v chemii tápou, jde zřejmě o španělskou vesnici, zato těm vzdělanějším již svitlo, že se jedná o organickou sloučeninu s karbonylovou skupinou (CO, tehdy uhlík a kyslík). Ptáte se, jak nicneříkající chemie souvisí s dietami?

ketonová dieta fotografie
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures, co je ketonová dieta

Varianta proteinové diety

Pod názvem „ketonová“ není tato dieta široké veřejnosti příliš známá, ve skutečnosti se však jedná o dietu vycházející z principu té proteinové (bílkovinové diety). A takovou dietu již jistě známe – spočívá v konzumaci bílkovin, jejichž množství výrazně zvýšíme na úkor sacharidů. Tuky jsou povoleny, ale přehánět bychom to s nimi pochopitelně neměli. Organismus, který je připraven o sacharidy, musí čerpat energii z jiných zásob a v ideálním případě sáhne po těch tukových. Pokud bychom se neživili bílkovinami, patrně by nejprve přišli na řadu svaly, ale proteinovou substitucí tomu zabráníme. Takovému stavu, kdy je energie čerpána právě z tuků, se říká ketóza.

Nevhodné pro vegetariány

A teď k té čistě praktické stránce. Keto dieta: co máme jíst, pokud chceme tuto metodu hubnutí dodržovat? Je to snadné. Víme, že bílkoviny jsou obsaženy zejména v masu, masných výrobcích, mléčných výrobcích, rybách a mořských plodech, vejcích nebo sóje a dalších luštěninách. Tím se nám otevírá nový jídelníček. Pokud jste dosud nebyly zvyklé na vyšší příjem masa a uzenin, nyní je načase to změnit. Ketonová dieta není vhodná zejména pro vegetariány, neboť rostlinné proteiny nejsou tolik bohaté na důležité látky jako ty, které lze získat z živočišných.

Povolena je zelenina a v omezené míře i ovoce. Dále čas od času oříšky, kvalitní hořká čokoláda a panenský olivový olej. Tím, výčet všech surovin končí. Rozhodně si musíte nechat zajít chuť na veškeré sacharidy, které bohužel tvoří nejdůležitější složku jídelníčku většiny z nás. Jde samozřejmě o sladkosti, ale dále přílohy (brambory, těstoviny, rýže), pečivo či jiné obiloviny.