Melounová dieta

Komu by se líbilo dodržovat dietu, jejíž princip spočívá v kombinaci něčeho tak sladkého a šťavnatého, jako je meloun? Samozřejmě že každé z nás, která potřebuje zhubnout – a snad i těm, kdo zhubnout nepotřebují. Na první pohled je tato podivuhodná dieta opravdu lákavá, ale na ten druhý už tak dokonalá není. Největším rizikem je obávaný jojo efekt.

vodní meloun - červený
ilustrační foto: pixabay.com – JESHOOTS, melounová dieta

Meloun od rána do večera

V čem tedy spočívá? Kdo se domnívá, že se konzumuje pouze meloun, ten se mýlí. Z toho by se totiž i největší milovník této slaďoučké zeleniny brzy patrně zbláznil a pořádně si ho znechutil. Meloun se samozřejmě jí, ale kromě něj je dovoleno de facto všechno ostatní. Meloun se však stane na nějakou dobu hlavní součástí vašeho jídelníčku a nahradíte jím veškeré svačinky a také části hlavních jídel. Porce k snídani, obědu a večeři si dávejte poloviční a máte-li hlad (což je logické), doplňte je melounem. Jakmile pocítíte chuť na něco sladkého, zakousněte se do melounu. Máte hlad mezi jídly? Dejte si – jak jinak – zase meloun!

Příjemné hubnutí

Pro upřesnění je třeba dodat, že řeč je o vodním melounu, tedy tom červeném, které obsahuje nejméně kalorií ze všech druhů melounu (na 100 g jen zhruba 30). Má vysoký obsah vody, ale je také plný vitamínů. V obchodě si vybírejte takové plody, které nejsou příliš přezrálé, ty totiž obsahují vyšší množství cukru.

Rozhodnout se pro dodržování diety je pochopitelně vhodné v letní sezoně, kdy jsou melouny cenově nejdostupnější a sehnat je lze snad v každém potravinovém řetězci. Jednoznačné kouzlo melounové diety spočívá v příjemné chuti, ale zejména v kýženém úbytku váhy (za tím stojí nenásilné snížení počtu kalorií). Měli byste však dodržovat i další zásady zdravého stravování, především omezit tučná a sytá jídla. A po skončení diety je důležité dát si pozor na to, abychom nesklouzli zpět k nezdravému způsobu jídla.