Nízkosacharidová dieta
Dieta založená na podobném principu jako velice populární Atkinsova dieta. Typická denní dávka sacharidů u dospělého člověka dosahuje až čtyř set gramů, nízkosacharidová dieta tuto porci sníží na osminu.
ilustrační foto nízkosacharidové diety: pixabay.com, zapomeňte na obiloviny
Cíl nízkosacharidové diety: ketóza
Při nízkosacharidové dietě je cílem dostat tělo do stavu takzvané ketózy, což je proces, jímž se organismus brání nedostatku sacharidů. Stačí několik dní vydržet velmi malé množství sacharidů ve stravě. Odměnou je nejen vyrovnání hladiny krevního cukru, ketóza totiž vyřeší i řadu dalších zdravotních problémů a v neposlední řadě pomáhá hubnout, protože se při ní štěpí zásoby glykogenu v játrech a svalech. Dalším kladem je pak i vyplavení škodlivých toxinů z těla.
Bude ale třeba vydržet velkou únavu, která nastane právě z nedostatku sacharidů. Zřídkakdy se vyskytují vedlejší účinky diety, jako jsou bolesti hlavy nebo pocit žaludku na vodě. Tehdy je vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem, jestli má cenu pokračovat a nezaměřit se raději na nějakou jinou dietu – ideálně méně „drastickou“. Nízkosacharidová dieta by se neměla držet příliš dlouho. V důsledku vyššího příjmu tuků a bílkovin se může mimo jiné zvýšit hladina cholesterolu.
Chléb, těstoviny, rýže: vše musí pryč
Při nízkosacharidové dietě je zapovězen chléb, rýže, brambory, těstoviny, tortilly a další produkty vyrobené z obilovin. Nejezte ani příliš ovoce, které obsahuje velké množství cukrů, snadno napomáhají ukládání tuku do podkoží. Výjimkou potvrzující pravidlo je avokádo, které ale obsahuje zároveň mnoho tuku.
Nízkosacharidová dieta v zásadě kombinuje tři různé druhy potravin – jsou to: zelenina, proteiny a luštěniny. Povoleno je maso, vejce, mléčné výrobky a tak podobně. Někteří označují tuto dietu i přízviskem paleo, jinými slovy řečeno – jde totiž o formu stravování, kterou dodržovali dnes a denně naši předkové z období paleolitu, kdy člověk ještě nebyl přikovaný k pluhu, lánům obilí a statku.