Paleo dieta

Novinky v dietách přicházejí snad každý den, mezi nimi je i paleo dieta.

paleo dieta fotografie
ilustrační foto: pixabay.com – Hans, Paleo dieta

Není dieta jako dieta

Některé se chytnou, jiné zapadnou mezi průměrné nebo neúspěšné pokusy a některé se dokonce svou absurditou drží „v kurzu“ zkrátka proto, že je každý touží vyzkoušet, i když je evidentní, že po nich přijde krutý jojo efekt. Na chvostu existují ještě „diety“, které se jako dieta jen tváří – spíše by se pro ně totiž hodilo pojmenování „životní styl“, respektive „způsob stravování“. Nejde ani tak o dietu, jako o celkové překopání jídelníčku. Jednou z takových převratných novinek je tzv. paleolitická dieta, která se těší čím dál větší oblibě.

Čím se živil pračlověk

Autoři této diety se zamysleli nad tím, jaká strava je pro člověka a jeho zažívací systém vlastně nejzdravější. Došli k závěru, že by to měla být ta, kterou člověk konzumoval po desítky tisíc let, než přišla na řadu moderní kuchyně – strava našich pravěkých předků. Pravdou je, člověk je vlastně zvíře, konkrétně všežravec.

Inu, před dávnými dobami se náš živočišný druh živil pouze tím, co si sám dokázal ulovit či sklidit (řeč je o dobách, kdy neexistovalo zemědělství). V jídelníčku pračlověka nechyběl velký podíl masa, ryb, lesních plodů, mořských plodů nebo ořechů. Podle zastánců paleolitické diety je taková strava vhodná i pro moderního člověka, neboť je přirozená a náš metabolismus je k jejímu trávení přizpůsoben.

Neznali civilizační choroby

Co to znamená v praxi? Bohužel, jsou to vesměs omezení. Moderní doba přinesla spoustu průmyslově upravovaných potravin, například: rafinovaný cukr, nejrůznější sladkosti a pochutiny, ale třeba i mléko a mléčné výrobky, luštěniny, rafinované oleje a tuky nebo obyčejné pečivo. O tom všem si však paleolitický člověk mohl nechat snad jen zdát.

Zato však netrpěl civilizačními chorobami vycházejících z konzumace nevhodné stravy. Žádná cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a další dnes bohužel dosti běžné choroby. To je hlavní argument, o který se opírají zastánci, jež říkají, že paleo dieta, respektive paleo strava je pro nás ta nejvhodnější.

Důležitá je nejen strava, ale i pohyb

Na druhou stranu si musíme uvědomit, že pračlověk měl mnohem více pohybu, který vyvážil příjem často tučného masa. Pokud budete tuto dietu chtít dodržovat beze zbytku, pak byste k ní měli připojit i dostatek různorodého pohybu.