Vajíčková dieta

Názory na vajíčka se dost liší. Opakovaně se objevují výsledky vědeckých výzkumů, které dokazují, že vajíčka jsou plná cholesterolu a tuku – aby je vzápětí vystřídala dobrá zpráva o tom, že tomu tak není. Průměrný Evropan sní za rok něco přes dvě stovky vajec.

vajíčková dieta jídelníček
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures, vajíčková dieta

Tak jak je to s tím tukem?

Není pochyb o tom, že vejce obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, kromě bílkovin jsou to třeba rozličné minerální látky nebo esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí vyrobit a musí je přijímat s potravou. Nemůžeme však popřít ani to, že žloutek obsahuje třetinu tuku a z toho velkou část tvoří právě zmiňovaný cholesterol. Jestli je opravdu tak škodlivý, jak se dlouho domnívali odborníci, nebo jde ve skutečnosti o planý poplach, s tím si autoři tzv. vajíčkové diety nedělali těžkou hlavu a směle porušili doporučené pravidlo jednoho až dvou vajec týdně.

Všude samá vajíčka

V rámci vajíčkové diety doporučuje jíst co nejvíce vajec, k snídani, obědu, večeři i ke svačině a to na úkor sacharidů a tuků, čímž se sníží energetický příjem. To skutečně vede ke snížení tělesné hmotnosti. Vajíčková dieta jídelníček se drží po dobu dvou týdnů, kdy za jediný den zkonzumujete třeba až devět vajec natvrdo. Tím před námi vyvstává první nevýhoda: po skončení diety patrně nebudete chtít vajíčka ani vidět. Kdyby však to byla jediná komplikace, jistě by řada žen tuto poněkud zvláštní dietu dodržovala.

Pozor, nevýhody převažují

Pozor je třeba si dát na další možná rizika: všeho moc škodí, a dvojnásob to platí pro potravinu, o jejímž vlivu na zdraví se stále vedou dlouhé polemiky. Především je však důležité mít na paměti vysokou pravděpodobnost jojo efektu: třebaže krátkodobá vajíčková dieta skutečně vede ke zhubnutí, ihned po jejím ukončení začneme nevyhnutelně opět přibírat.