Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 1. díl – Vitaminy rozpustné v tucích

Vitaminy jsou látky nezbytné pro zdraví a život člověka. Většinu z nich ale musíme pravidelně přijímat ve stravě, protože náš organismus je nedokáže sám vytvářet. Některé vitaminy putují do našeho těla s potravou „již hotové“, jiné jíme ve formě provitaminů, ze kterých vzniká vitamin až metabolickou reakcí v těle.

ilustrační foto: Pixabay.com – silviarita

Nedodávají nám sice energii jako sacharidy, tuky a bílkoviny, zato má každý z nich v našem těle svou specifickou a nepostradatelnou funkci.

Vitaminy rozdělujeme do dvou skupin, na rozpustné v tucích (lipofilní – vitaminy A, D, E, K.) a rozpustné ve vodě (hydrofilní – vitamin C, vitaminy skupiny B, tedy B1, B2, B6, PP, kyselina pantotenová, vitamin B12, kyselina listová, vitamin H). V první části našeho malého seriálu si nejprve představíme vitamin A a D

Vitamin A – retinol

Je nepostradatelný pro tvorbu pigmentu v tyčinkách oční sítnice, zabraňuje šerosleposti a pomáhá nám dobře vidět. Je důležitý také pro činnost imunitního systému, příznivě působí také na suchou pokožku a vlasy, při akné, lomivosti nehtů, pomáhá při tvorbě kostí a zubů u dětí. Usnadňuje i hojení drobných ran.

Do těla ho přijímáme ve dvou podobách. Z oleje, ryb, vajec, sýrů, másla a jater získáme čistou formu vitaminu A, tedy retinol. Ze zeleniny, jako je mrkev, kapusta nebo špenát, získáváme druhou formu – karoten. Ten se na retinol přeměňuje v játrech a ve střevech, kde se ho také část ukládá a zbytek přechází do krve k denní potřebě těla. Nejvyšší obsah karotenu je v zelenině s červeným nebo žlutým zabarvením a také v zelených listech.

Při dlouhodobém nedostatku vitaminu A může dojít k šerosleposti, ztrátě zraku, ale i ke kožním problémům, jako je drsná, suchá pokožka

Jeho nadbytek se projevuje bolestivými otoky a vypadáváním vlasů, zažívacími potížemi, poruchami kostí, únavou. Dojít může až k cirhóze jater.

Vitamin D – kalciferol

Podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech, řídí proces ukládání minerálních látek v kostech a zubech a zodpovídá za stálost vápníku a fosforu v organismu. Vitamin D je důležitý také jako prevence proti řídnutí kostí – osteoporóze – a snižuje riziko zlomenin. Pokud totiž v těle není dost vitaminu D, nedokáže tělo dostatečně vstřebávat vápník z přijímané potravy a začne jej brát z kostí. Odtud putuje do krve, kde doplňuje množství potřebné pro srdeční sval a nervy, což časem vede ke ztrátě kostní hmoty. Relativně nedávno vědci objevili schopnost vitaminu D blokovat růst rakovinných buněk a některých mikroorganismů a v neposlední řadě i jeho protizánětlivé účinky. Vitamin D lze v podobě mastí použít také k podpoře hojení kožních popálenin, vředů a ran.

Nedostatek vitaminu D mají nejčastěji staří lidé, kteří jedí stravu chudou na vitaminy a nechodí příliš na slunce. Mezi choroby z nedostatku vitaminu D se řadí především křivice (chorobné oslabení kostí) u dětí a již zmíněná osteoporóza u dospělých.

Přebytečné množství vitaminu D se ukládá v tukové tkáni a v játrech, kde ve vysoké koncentraci působí toxicky. Jeho nadbytek způsobuje zvýšenou koncentraci vápníku v krvi, což vede k vzniku různých potíží, jako například křehnutí kostí, a zvýšenému ukládání vápníku v ledvinách, plicích a cévách.

Další díly našeho seriálu
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 2. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 3. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 4. díl – Vitaminy rozpustné v tucích