Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 2. díl – Vitaminy rozpustné v tucích

ilustrační foto: Pixabay.com – congerdesign

Vitaminy rozdělujeme do dvou skupin, na rozpustné v tucích (lipofilní – vitaminy A, D, E, K.) a rozpustné ve vodě (hydrofilní – vitamin C, vitaminy skupiny B, tedy B1, B2, B6, PP, kyselina pantotenová, vitamin B12, kyselina listová, vitamin H).

V prvním díle našeho malého seriálu jsme se seznámili s vitaminy A a D, v druhé části si představíme vitamin E a K.

Vitamin E – tokoferol

Je to společný název pro skupinu látek, které se nazývají tokoferoly a vyskytují se ve čtyřech formách – alfa, beta, gama a delta. Všechny tyto sloučeniny jsou přítomny při procesu vstřebávání tuků a jejich ochrany před oxidací v krevním oběhu. Nejúčinnější formou vitaminu E je alfa-tokoferol.

Je důležitý zejména pro svůj antioxidační účinek, díky kterému zabraňuje vzniku oxidačních toxických produktů a volných kyslíkových radikálů. Pomáhá při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, v prevenci srdečně-cévních onemocnění, snižuje účinky „špatného“ LDL cholesterolu. Jako doplňková léčba se používá také při poruchách plodnosti, potížích v klimakteriu a zánětlivých degenerativních změnách kloubů a chrupavek. U starších osob posiluje vitamin E imunitní systém.

Nejvýznamnějším zdrojem vitaminu E jsou ořechy, mandle, arašídy a olej z obilných klíčků. Obsahuje ho ale také čerstvá listová zelenina, a to hlavně špenát.

Při nedostatku vitaminu E může dojít k anemii, k poruchám nervů a svalů a také ke špatnému hojení ran nebo k zažívacím potížím. Jeho nedostatkem mohou trpět i nedonošené děti, protože mají jen malé množství tukové tkáně, a nedokážou proto v těle vitamin E udržovat v zásobě.

Nadbytek obvykle kromě bolestí hlavy a průjmu nezpůsobuje vážnější potíže. Dlouhodobým užíváním vysokých dávek vitaminu A ale může dojít ke zhoršenému vstřebávání vitaminu K, a tím ke snížení krevní srážlivosti.

Vitamin K – fytochinon

Bez tohoto vitaminu by se velmi obtížně zastavovalo krvácení. Významně se totiž podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Kromě toho ovlivňuje tvorbu bílkoviny, která se váže na vápník v kostech.
Asi polovinu denní potřeby vitaminu K dokážou tvořit bakterie v tenkém střevě. V potravě ho najdeme v listové zelenině, především ve špenátu a salátu, dále v luštěninách, bramborách, rajčatech, mrkvi a játrech.

Nedostatek vitaminu K je velmi vzácný; projevuje se poruchou srážení krve, snadným tvořením modřin a krevních podlitin.

Nadbytek je také výjimečný; jeho projevem je horečka a nechutenství.

Další díly našeho seriálu
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 1. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 3. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 4. díl – Vitaminy rozpustné v tucích