Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 4. díl – Vitaminy rozpustné ve vodě
V prvním díle našeho malého seriálu jsme se seznámili s vitaminy A a D, v druhém s vitaminy E a K, ve třetí části jsme probrali vitamin C. Ve čtvrté části představíme vitaminy skupiny B.
ilustrační foto: Pixabay.com – Free-Photos
Vitaminy rozdělujeme do dvou skupin, na rozpustné v tucích (lipofilní – vitaminy A, D, E, K) a rozpustné ve vodě (hydrofilní – vitamin C, vitaminy skupiny B, tedy B1, B2, B6, PP, kyselina pantotenová, vitamin B12, kyselina listová, vitamin H).
Vitamin B1 – thiamin
Účastní se vedení nervových impulzů a jeho hlavním úkolem je podílet se na přeměně glukózy na energii. Je důležitý také pro činnost svalů, duševní výkonnost a paměť.
Najdeme ho především v sušených pivovarských kvasnicích, neloupané rýži, rajčatech, brokolici, květáku a zelí. Z živočišných zdrojů je obsažen v játrech, ledvinách nebo v srdci.
Vitamin B2 – riboflavin
Podílí se na rozkladu a správném využití sacharidů, tuků a bílkovin a na produkci energie v buňkách. Je nepostradatelný také pro fungování částí sliznic a kůže.
Mezi jeho nejbohatší zdroje patří droždí a játra, ale vyskytuje se také v mléce a mléčných produktech, vejcích, mase a listové zelenině.
Vitamin B3 – niacin
Tento vitamin snižuje hladinu cholesterolu a tuků a má významnou roli při biologických oxidacích, vytváření energie z glukózy a při tvorbě tuků. Důležitý je také pro správný vývoj a růst.
Je obsažen především v mase z tuňáka a krocana, játrech, semenech slunečnice, kvalitním tmavém pečivu, fazolích, hrachu nebo pšeničných klíčcích. Kdo má rád sladké a pije alkohol, měl by zvýšit jeho přijímané množství na 2–3násobek normálních hodnot.
Vitamin B5 – kyselina pantothenová
Vyskytuje se ve všech tkáních našeho těla, kde plní nezastupitelnou funkci. Hraje zásadní roli v metabolických dějích v těle a má tak podíl na stavbě a odbourávání buněk a tkání. Obnovuje kožní buňky, zklidňuje pleť, zabraňuje jejím zánětům a zarudnutím, hydratuje a regeneruje poškozené vlasy. Prospívá při překonávání dlouhodobého stresu a při poruchách spánku.
Játra, mléko, vejce a kvasnice patří k jeho nejbohatším zdrojům.
Vitamin B6 – pyridoxin
Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a podílí se na metabolismu aminokyselin a na uvolňování energie přeměnou glykogenu na glukózu. Jako prevence a podpora léčby se využívá také při nervových chorobách, premenstruačním syndromu a revmatických onemocněních.
Hojně se vyskytuje v kuřecím, vepřovém a telecím mase a také v hovězích játrech. Najdeme ho ale také v ořechách, celozrnných cereálních produktech, fazolích, květáku a banánech.
Vitamin B9 – kyselina listová
Účastní se vzniku řady důležitých aminokyselin, podílí se na krvetvorbě a je nesmírně důležitá pro správný vývoj a optimální funkci nervového systému v embryonálním stadiu vývoje plodu. Důležitý je tak jeho dostatečný příjem především v těhotenství, kdy snižuje riziko vrozených vývojových vad v oblasti nervové soustavy.
Nejvydatnějším zdrojem jsou játra, tmavě zeleně zbarvená listová zelenina, fazole a obiloviny.
Vitamin B12 – kobalamin
Hraje důležitou roli v krvetvorbě, nezbytný je ale také pro funkci nervového systému a pro tvorbu buněčných membrán.
Jeho zdroje najdeme pouze v živočišných produktech. Jsou to vnitřnosti (játra, ledviny, srdce), ryby, vejce a mléčné výrobky.
Projevy nedostatku vitaminů skupiny B jsou dnes velmi vzácné. K nejčastějším signálům patří nechutenství, poruchy soustředění, únava, svalové křeče nebo anémie.
Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a ve valné většině se jejich nadbytečné množství z těla vyloučí močí. Přesto bychom však při jejich umělém doplňování měli být opatrní. Podle posledních výzkumů se například kyselina listová, která je v organismu v nadbytečné míře, může podílet na zvýšeném výskytu onemocnění rakovinou. Při jednorázovém požití vysoké dávky pyroxinu zase může dojít k poškození nervové soustavy a snížení citlivosti končetin.
K umělému doplňování vitaminů skupiny B je vhodné použít B komplex, protože příjem pouze některých vitaminů ze skupiny B vyvolává současně nedostatek jiných B vitaminů.
Předchozí díly našeho seriálu
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 1. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 2. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 3. díl – Vitaminy rozpustné v tucích