Zdravá dieta
Svůj původní význam slovo dieta již ztratilo. Dříve znamenala dieta způsob stravování, určitý typ jídelníčku. Lékaři předepisovali svým pacientům určitý dietní režim v případě, kdy bylo zapotřebí upravit strukturu jejich stravy, například po operaci. Protože v takové situaci většinou došlo i k váhovému úbytku, význam slova dieta se postupně transformoval na ten, jaký ho známe dnes. Na drastické diety zapomeňte.
ilustrační foto zdravé diety: pixabay.com – artistlike
Bohužel, se vznikem diet určených pro cílené zhubnutí se z původního smyslu vytratil hlavní cíl, tedy zdraví. Mnoho dnešních diet je velmi drastických a slibují radikální zhubnutí v extrémně krátké době. To sice může být účinné (proto jsou koneckonců tak oblíbené), ale v krátké době po „zázračném“ zhubnutím se dostaví rychlý jo-jo efekt a další hubnutí je zase o něco obtížnější. Nehledě na to, že takové kruté diety velmi zatěžují a stresují organismus, což se většinou projeví až po několika letech.
Běh na dlouhou trať
Zdravá dieta je sice také účinná, ale na druhou stranu pomalá a dlouhodobá záležitost. Kdo chce zhubnout, musí se obrnit trpělivostí a pevnou vůlí. K hubnutí sice patří změna jídelníčku, ale nikoliv tak radikální, jako v případě zmiňovaných extrémních diet, kdy se jí třeba jenom ovoce. Naopak, důležitá je pestrá strava bohatá na všechny důležité látky, které potřebujeme. Jedině tak nám může hubnoucí efekt vydržet a jako bonus se budeme cítit i fyzicky lépe.
Každý své postavy strůjcem
Zdravá dieta není vlastně nijak přísná. Naopak, platí, že při dietě je hladovění tabu. Lidské tělo je nastaveno tak, že při jakékoliv náhlé změně začne „pro jistotu“ ukládat zásoby na horší časy. Oklamat ho můžeme jedině tak, že budeme jíst často a v pravidelných intervalech, abychom se nikdy nepřejídali a zároveň pokud možno nepociťovali velký hlad. Pokud jste doposud nesnídali nebo si upírali svačiny, budete s tím muset začít. Stejně tak nesmyslné je skončit s jídlem například v pět hodin odpoledne.
Naopak, lehká večeře je velmi důležitá, přičemž poslední jídlo je vhodné si dát až cca dvě hodiny před spaním. Ale co tedy jíst? Zeleninu, ovoce, tmavé pečivo, luštěniny,… zkrátka zdravou výživu, každý si najde, co mu vyhovuje. Jestliže jste však až doposud byli zvyklí živit se pochutinami s nízkým glykemickým indexem, sladkostmi a chipsy, budete si muset nechat zajít chuť.
Cukr je dobré omezit co nejvíce. Pravděpodobně bude chvíli trvat, než si zvyknete na nové chuťové rozměry, ale vydržíte-li, vaše tělo se vám odmění a vy se začnete cítit lépe. Jako „vedlejší efekt“ této diety se pak dříve nebo později dostaví hmotnostní úbytek, který bude trvalý.