Vánoční úklid na poslední chvíli – rychle a ekologicky

Vánoce jsou doslova za dveřmi, vy ale máte byt plný nevypraného prádla, jen tak tak jste stihla dopéct cukroví a kuchyně podle toho vypadá. Přitom už za pár dní bude potřeba, aby bylo všechno útulné a ve vánoční atmosféře. Čeká vás poslední víkend, kdy na to bude čas, tak se do toho pojďme pustit! A abychom udělali něco pro přírodu, můžeme to zkusit ekologicky!

1. Toužíte po perfektně čisté koupelně? Dejte šanci octu!

Divíte se, proč zrovna ocet? Když se řekne ocet, většina lidí si vybaví nakládané okurky nebo čalamádu a také obligátní průpovídku „houby s octem“. Vy byste si ale měli vzpomenout hlavně na jeho zázračnou ingredienci – kyselinu octovou. Tato přísada dává octu nejen jméno, ale také skvělé čistící a desinfekční účinky. Pokud ho zředíte teplou vodou, můžete jej využít pro odstranění skvrn od vodního kamene a poradí si i se staršími usazeninami. Čím méně ocet naředíte, tím vyšší bude jeho účinek. Podobně jako v koupelně vám může pomoci i s baterií v kuchyni nebo se spotřebiči, kde se hromadí vodní kámen – například v rychlovarné konvici.

2. Chcete, aby se vše blyštilo? Sáhněte po citronu

Citron, podobně jako ocet, odstraňuje vodní kámen. Pro odolné usazeniny jej můžete skombinovat například se solí – vznikne tak vysoce účinná leštící směs, kterou můžete aplikovat prakticky kdekoliv, navíc se nemusíte bát, že vám zůstane kuchyně nebo koupelna plná zbytků chemikálií – žádné totiž nepoužíváte. No a jako bonus cintron dodává příjemnou a neumělou osvěžující vůni.

3. Kde selhává i ocet, může pomoci jedlá soda!

Jedlá soda je relativně běžná kuchyňská ingredience, pomáhá cukroví, aby bylo křehké – Vám ale může pomoci i s odstraněním škod napáchaných při pečení cukroví. Ať už se něco v troubě připálilo při pečení cukroví, nebo třeba blíže, jedná soda vám to pomůže odstranit. Z čisté vody a sody v poměru 1:1 vytvořte kašičku, tu naneste a problematická místa v troubě nebo třeba na pekáči a nechte působit a pak vše vydrhněte. Výsledek je skutečně neuvěřitelný! Podobně můžete odstranit mastnotu z linky i nádobí, usazeniny od čaje na porcelánu, nebo dokonce skvrny ze sedačky.

4. Na co nezapomenout do nového roku?

Ekologický přístup k životu je bezva věc, která vám často ušetří i spoustu peněz. Další skvělý způsob, jak se vyhnout nutnosti užití různých životu nebezpečných chemikálií je ale prevence. Zkuste si na váš domov vzpomenout i v příštím roce a provádějte průběžné kontroly odpadů a potrubí. Předejte tak nejčastějším problémům jako je zapáchající odtok nebo ucpávání odpadu a také výrazně snížíte riziko nepříjemných havárií.