Citrusová dieta
Jako citrusy jsou označovány subtropické a tropické vonné dřeviny, jejichž plody jsou tzv. hesperidia. Ty se vyznačují pevnou kůrou a šťavnatou dužinou rozloženou do dílců s dužinovými váčky.
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures, citrusová dieta
Mezi citrusy patří notoricky známé plody jako citrony, pomeranče či mandarinky, ale i méně obvyklé džambiri, rangpur nebo tahitský lajm které jsou v našich supermarketech k dostání jen velmi výjimečně.
Maso a citrusy – cesta ke štíhlé linii
Díky vysokému obsahu vitaminu C je konzumace citrusů velice vhodná pro zdraví našich organismů. Pozitivního přínosu pro zdraví si evidentně povšimli i autoři tzv. citrusové diety, alternativního způsobu hubnutí, který slibuje rychlý úbytek kilogramů – a zároveň rovněž celou spoustu rizik. Mohlo by se zdát, že citrusová dieta spočívá pouze v konzumaci citrusů, ale všichni chápeme, že pouze kyselé plody by nám nedělaly dobře a dieta by příliš dlouho nevydržela. Jídelníček při dodržování citrusové diety se proto skládá ze dvou hlavních potravin: masa a právě citrusů.
Co nejíst a jaká jsou zdravotní rizika
Co všechno je zakázáno? De facto všechno ostatní: přílohy, které obsahují příliš vysoké množství sacharidů (tedy brambory, těstoviny, rýže…), pečivo, mléčné výrobky, cukr, polotovary a instantní potraviny. Jí se jen třikrát denně, na pravidelné a jindy doporučované svačiny zapomeňte. V případě hladu nahrazujte svačinu nějakým citrusem, který lze také používat jako přílohu k masu. Pokud se rozhodnete pro citrusovou dietu, počítejte s tím, že se dostaví velký hlad a s tím související únava.
Váš kalorický příjem se totiž víceméně ze dne na den rapidně sníží a velmi se zredukuje také rozmanitost stravy, kterou náhle nahradíte jednotvárným jídelníčkem. Vyloučeno není ani překyselení žaludku a následná bolest. Nadměrná konzumace citrusů se slupkou může vést dokonce k neprůchodnosti střev. Netřeba se zmiňovat i o jojo efektu, jehož nástup je po ukončení krátkodobé citrusové diety téměř jistý.