Oslava žen

8. března si už tradičně připomínáme svátek všech žen. V kontextu historie naší země se původ tohoto svátku obvykle mylně spojuje s minulým režimem, ale jeho vznik se váže na události už z počátku 20. století. Dnes má tento svátek své významné místo v mezinárodním kalendáři a je příležitostí k oslavě žen a vyzdvihnutí jejich úspěchů.

Ženy dnes působí v nejrůznějších sférách pracovního, sociálního a politického života. U příležitosti Mezinárodního dne žen nahlédneme do manažerského týmu mezinárodního maloobchodního řetězce, kde se ve vedení setkaly tři úspěšné ženy.


Zleva: Slávka Gulánová, Veronika Vajdíková, Jolana Prášilová

Ženy v retailu

Původem skandinávská společnost JYSK má v České republice 102 prodejen, na které dohlíží dvě obchodní ředitelky. Jolana Prášilová působí na této pozici už 13 let. Původně jediná žena v manažerském týmu je dnes jednou z trojice dam ve vedení. Jolana je mentorkou a současně i zástupkyní svojí kolegyně a druhé obchodní ředitelky Veroniky Vajdíkové, která se za pár týdnů vrací z mateřské dovolené.

„S kolegy jsme se dohodli na mém postupném návratu. Jolana jako moje mentorka, pracovní i lidská, i jako zkušená máma, mi v mnohém dobře poradila. Těším se už na návrat a na změnu, potřebuju diverzitu prostředí, která mě inspiruje a pohání. Dlouhodoběji by mi nevyhovovalo čerpat pouze z jedné energie – ať je sebehezčí, třeba ta mateřská,“ říká Veronika.

Pozice obchodního ředitele není jen o číslech, stejně důležité je zaměření na rozvoj lidí a leadership. „Důraz na zaměstnance je větší v porovnání například s módním řetězcem, ve kterém jsem pracovala předtím. Oblast módy má mnohem dynamičtější sortiment a já jsem si pamatovala název každého kusu oblečení z nové kolekce. V JYSKu si pamatuju jména zaměstnanců z každé prodejny v mém regionu,“ říká Jolana.

Důležitá je důvěra

Důležitým partnerem zástupců retailu na cestě za naplněním vize a hodnot vyplývajících ze skandinávských kořenů firmy je manažerka personálního oddělení a třetí dáma z manažerského týmu, Slávka Gulánová: „V naší společnosti je specifická úzká spolupráce mezi personálním oddělením a retailem, je to skutečné partnerství. Opravdu se posloucháme, dáváme si zpětnou vazbu. Je to o důvěře a spolupráci, která přináší ovoce.“

Vedoucí postavení a zodpovědnost ve vedení lidí se přirozeně přetavují i do osobního života. „Nemůžu být neustále fyzicky přítomná, ať už pro všechny zaměstnance, nebo pro mé téměř dospělé syny. Důležité je naučit, ukázat a potom dát lidem důvěru. Tento přístup vedení k samostatnosti mám v sobě přirozeně i jako máma, a platí to i v pracovním vztahu,“ říká Slávka.

Každá volba životní cesty je stejně hodnotná

Kolegyním a všem ženám přejeme…

…aby byly vždy pyšné na to, že jsou ženy a že některé věci zkrátka děláme ženským způsobem.

…aby jim jejich individuální poslání a povolání dávalo smysl a nacházely v něm zdroj vnitřní spokojenosti.

…aby využily možnosti dnešní doby podle vlastního uvážení tak, aby každá zůstala hlavně sama sebou. Každá volba životní cesty, ať už se žena rozhodne plně věnovat rodině nebo kariéře nebo se rozhodne procestovat svět, je stejně hodnotná.

Rozhovor se třemi dámami o výzvách, úskalích i radostech vedoucí pozice v maloobchodě si můžete přečíst zde.

https://gojysk.com/cz/news/zeny-v-retailu


Vedoucí manažerský tým JYSK Česká republika a Slovensko