Redukční dieta

Jednou z cest, jak v relativně krátkém čase shodit hezkou řádku přebytečných kil, je redukční dieta, jejíž princip spočívá ve výrazném snížení denního energetického příjmu.

redukční dieta pro obézní lidi
ilustrační foto redukční diety: pixabay.com, redukční dieta

Redukční dieta by v ideálním případě měla probíhat pod bedlivým lékařským dohledem. K tomuto typu diety se doporučuje přistoupit až v momentě, kdy se BMI dostalo nad hranici třiceti bodů, kdy se tělo nachází v pásmu obezity.

Redukční dieta umožňuje snížení váhy až o jeden kilogram týdně, je ale nezbytné dodržování řady pravidel a doporučení, aby se ztracená váha rychle nevrátila v podobě obávaného jojo efektu. Vyvážená strava, alespoň mírná fyzická aktivita, pět až šest jídel denně v menších porcích, dostatek tekutin, to je ve zkratce redukční dieta.

Přehnaná očekávání jsou nesmysl

Nesmíte mít ani přehnaná očekávání, čtyři kilogramy za týden opravdu neshodíte a už vůbec ne dlouhodobě. Pokud ale budete hubnout kilogram týdně (úspěch je ale i půl kilogramu dolů), existuje mnohem větší šance, že si svou váhu udržíte. Není to běh na krátkou trať. Pokud chcete zhubnout, je třeba změnit celý životní styl.

Při takzvané redukční dietě je nutné vyloučit potraviny s vysokým obsahem cukrů – tedy sladkosti – med, džem, čokoláda, cukroví a řepný cukr jako takový. Na talíři by se mělo objevit i méně potravin, které obsahují značné množství polysacharidů, tedy například pečivo, těstoviny, knedlíky či rýže. Příliš vhodná nejsou ani tučná masa (vnitřnosti, bůček atd.), ale také ořechy, mák nebo energeticky vydatnější mléčné výrobky.

Smažená kuřecí křidýlka jsou tabu

Redukční dietě ani náhodou nesvědčí smažená či tučná jídla, neměli bychom ani přehnaně solit. Důležitá je i vyvážená strava, která doplní všechny potřebné živiny. Zapomenout nesmíme, v malé míře, ani na tuky, které tělo tak jako tak do jisté míry potřebuje. Lepší než bůček ale bude tuňák ve vlastní šťávě nebo rostlinném oleji.

Co naopak do jídelníčku zařadit

V první řadě je to ovoce a zelenina, netučné mléčné výrobky, libové maso (zejména rybí, ale i kuřecí), bílý jogurt a brambory vařené v páře. Pokud se opravdu neobejdeme bez pečiva, zvolme raději jeho celozrnnou variantu. Ta obsahuje vysoké množství vlákniny, která je velmi důležitá pro trávení a nepřímo tak podporuje i celý hubnoucí proces.

Efektu diety pomůže odlehčovací týden

Redukční dietu lze podpořit i takzvaným odlehčovacím týdnem, které zařadíme do její první fáze. V té budeme jíst hlavně syrové ovoce a zeleninu, pátý den smíme zařadit na stůl i nízkotučné sýry a jogurty, poslední den už je možné dopřát si bílé maso. Díky odlehčovacímu týdnu se tělo pročistí a hubnutí půjde snadněji.

Nemusíte se stát vegetariány, nemusíte přehnaně hladovět. Stačí jen najít správnou míru a hubnout s chutí. Postupně si odvyknete nevhodné stravě a výsledky Vás budou určitě těšit. Za ten pocit to stojí.